Hangi Besinler Çocuğunuzun Beyin Gelişiminde Etkilidir?

20 Eylül 2014

Beyin gelişimi anne karnında başlar 5 yaşına sürer.Entellektüel gelişimi ise yaşam boyu sürer.Doğumun ilk yılında beyin için lazım olan tüm besinler anne sütünde vardır.Daha sonraki dönemlerde başta süt olmak üzere yumurta,et,balık,kuru baklagiller ,yeşil yapraklı sebzeler,mevsim meyvelerini tüketmek gerekir.Çocukluk döneminde beyin gelişimi hızlıdır.Saydığım gıdaların eksiksiz alınması gerekirse vitamin takviyesi yapılması beyni besler,ileriki dönemde yaşam kalitesini artırır.Fast food türü gıdaların tüketilmesi aşı kilo,vücud direncinde düşme ve hafıza zayıflığı yapar.

SIKÇA GÖRÜLEN BEYİN KÖKENLİ HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENELİM?

Beyin hastalıklarının oluşmasında tansiyon, yüksek şeker..gibi hastalıkların, genetik yapı ve çevresel etkenlerin varlığı tartışılmazdır.Yaşam için gerekli olan gıdaların, yeterli ve doğru alınması, bir çok hastalığın oluşumunu engeller. Birkaç örnek verirsem:Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için: Arı poleni,üzüm çekirdeği, A, E, C ve B vitamini,balık,yeşil çay,baharatlardan,biberiye,zencefil,dereotu,fesleğen ve bir tür bitki türü olan gingo biloba faydalıdır. Doğal yetişmiş yeşil yapraklı sebzeler ,taze mevsiminde yetişmiş meyvelere ağırlık verilmelidir.Unutkanlık ve hafıza zayıflığı için: Bvitamini,balık ve balık yağı, E ve C viamini, gingo biloba, ada çayı, yeşil çay, meyve çayları, kahve, çay, biberiye, zencefil, karabiber faydalıdır. Özellikle kakulenin, beyni canlandırıcı etkisi vardır.Felç olmamak için: Çocuk yaştan itibaren, yağ, şeker ve unlu yiyeceklerden kaçınmak, hayvansal gda olarak, balık, tavuk, süt ve yoğurt tüketmek, bol sebze ve meyve yemek sıradan, alkolden fast food tarzı gdalardan uzak durmak, kilo almamak kişiyi korur.Uyku bozukluğu: Bol sebze ve meyve tüketimi yapılmalı, yoğurt ve süt dışında hayvansal ağırlıklı gıdalardan kaçınılmalıdır. Melisa ağırlıklı içinde anason ve papatya bulunan çaylar uykusuzluğa iyi gelir. Kahve, çay ve asitli içecekler akşam alınmamalıdır..

Stres: Beslenmede özellikle B vitaminleri bolca tüketilmelidir. Badem, tahıl ürünleri, makarna, irmik, zeytinyağlı yemekler, taze süt ürünleri, meyve suları, balık tüketmek strese iyi gelir. Bunun yanında fesleğen, limon, nane, gül suyu tavsiye edilir…

Yorum yazın
Hangi durumlarda çocuğunuzu Pedagoga götürmelisiniz?Çocuk Eğitiminde A’dan Z’ye Kurallar
Yorumlar 1
 • ZEYNEP ALEYNA
  16 Kasım 2015 at 22:18

  faydalı bir konuya değinmişsiniz.aileler bu konuya da dikkat etmeli. www.sibyanmektebi.org

  Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın

Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin

0342 321 20 50
Bizimle İletişime Geçin
Neden Yapa Akademi?
Amacımız çocuklarımızın derinliklerinde saklı cevherleri ortaya çıkarıp, mevcut potansiyellerini çoklu zekâ kuramına göre belirleyip, soran sorgulayan, içinde bulunduğu imkân ve durumları en iyi şekilde kullanabilen, yenilikçiliğin ve değişimin öncüsü olabilecek, özgür, özgün ve sağlıklı düşünebilen bireyler yetiştirmektir.
 • Bireye ve yaşa özgü eğitim
 • Zekâ oyunları eğitimi
 • Doğayla iç içe eğitim
 • Yetenek alanlarına özgü eğitim
 • Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları
Son Blog Yazıları
Kategoriler