Başarı Beslenmeyle Doğrudan İlişkili

21 Haziran 2015

Okulların başlamasıyla çocukların beslenme düzenleri de değişiyor. Onların sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi geçirebilmeleri için bazı beslenme kurallarına dikkat etmek şart. Tabi ki bu konuda en büyük görev, anne babalara düşüyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden beslenme ve diyet uzmanı Evrim Demirel, çocukların zeka gelişimini hızlandıran ve aynı zamanda sağlıklı olmalarını sağlayan besinler hakkında bilgi verdi: “Okul dönemine kadar her öğününe dikkat ettiğiniz çocuğunuz artık daha çok öğretmenlerinin ve arkadaşlarının yanında olacak. Dolayısıyla beslenme düzenini eskisi kadar kolay takip edemeyeceksiniz. O zaman sizinle birlikteyken aradaki açığı kapatmaya özen gösterin. Kahvaltı yapmamak, çocuğun güne sağlıksız bir şekilde başlamasına neden oluyor. Bu yüzden ona ihtiyacı olan besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlayın.

Tahıllı ekmek uyumasını engeller! Önemli protein kaynakları süt ve yumurta, zihni açarak daha dinamik olmayı sağlıyor. Beyaz peynir ve kaşar peyniri de kalsiyum bakımından zengin kahvaltıklıklar. Bu besinlerle birlikte, kan şekerinde ani değişimleri engellediği için derste uyuklamasını önüne geçecek tam tahıllı buğday ekmeği yedirin. Ayrıca ceviz, fındık gibi yemişlerle pekmez ya da bal gibi gıdalar okul başarısını artırmaya yardımcı. Domates ve salatalık gibi posalı besinler yemesine de özen gösterin.

Kahvaltıdan sonra meyve yeterli Eğer çocuğunuz evde kahvaltı yapmadıysa, beslenme çantasına tam buğday ekmeğiyle yapılmış beyaz ya da kaşar peynirli bir sandviç hazırlayın. Yanına da mutlaka süt, ceviz ve fındık gibi yemişlerle meyve koyun. Ancak evde güzel bir kahvaltı yaptıysa beslenme çantasına sadece meyve koymanız yeterli olacaktır.

Okul mönüsünü kontrol edinYemekhanelerindeki mönüler genellikle pizza, hamburger ve patates kızartması gibi çocukların sevdikleri besinlerden oluşuyor. Ancak bu besinleri yiyen çocuklar sebzeleri tanımadan, sağlıksız bir şekilde yetişiyor. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için okul mönüsünü düzenli olarak takip edin. Bu mönülerde sulu sebze ve et yemekleri ön plana çıkartılmalı. Fast food tarzı besinler, 15 günde ya da ayda bir öğün olarak sınırlandırılmalı.

Öğle yemeğinde her besin grubundan bulunmalı. Protein bakımından zengin et, balık ya da tavuk gibi besinler veya sulu bir sebze yemeği, salata ve yoğurtla da desteklenmeli. Kış aylarında bu mönüye çorba da eşlik edebilir. Tatlı yerine meyve tercih edilmeli. Gelişme çağındaki çocukların enerji ihtiyaçları çok fazla. Bu nedenle gün aşırı makarna ve pilav gibi karbonhidrat bakımından zengin yemekleri tüketmelerinde sakınca yok.

İkindide tost
Çocuklar okuldan eve geldiklerinde karınları acıkmış oluyor. Bu öğünde yiyebilecekleri en güzel mönüyse güzel bir tost veya meyve olacaktır. Haftanın belli günlerindeyse kek ya da gözleme hazırlayabilirsiniz.

Dengeyi sağlayın Çocuğunuzun tüm gün hangi besinleri aldığını kontrol etmeniz ve akşam mönüsünü buna göre hazırlamanız gerekiyor. Eğer okulda sebze yemediyse akşam öğününde mutlaka yemesini sağlayın. Yoğurt, salata ve tam tahıllı ekmek bu öğüne eşlik edebilir.

SAĞLIKLI GELİŞMESİ İÇİN

* Çocuğunuz ders çalışırken ona 10 fındık, 10 badem, 2 ceviz ve 3 kuru kayısıdan oluşan bir kase hazırlayın. Bu besinler hem kan şekerini düzenler, hem de zihin gelişimine katkıda bulunur.
* Günde yarım litre süt içmesini sağlayın.
* Haftada 1-2 gün balık yedirin.
* Yemeklerine fındık büyüklüğünde tereyağı ekleyin.
* Öğünlerini kontrol edin.
* Asitli içecekler ya da hazır meyve suları içirmeyin.

1 GÜNLÜK BESLENME PROGRAMI

Kahvaltı: 2 dilim tam tahıllı buğday ekmeği, beyaz peynir, 3-4 zeytin, domates, salatalık, 10 fındık veya 2 ceviz, 1 kaşık bal ya da 1 kaşık pekmez, 1 bardak süt. Her gün ya da gün aşırı 1 yumurta

Ara öğün: 1 meyve

Öğle yemeği: 1 kase çorba, 1 porsiyon et/ tavuk/ balık ya da sebze yemeği, salata, yoğurt. Gün aşırı pilav veya makarna

İkindi: 1 tost ve 1 su bardağı ayran veya evde yapılmış bir gözleme ya da kek

Akşam yemeği: 1 porsiyon et/tavuk/balık ya da sebze yemeği, salata, yoğurt.

Yorum yazın
Çocuğunuzun Eğitiminde Bazı Öneriler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın

Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin

0342 321 20 50
Bizimle İletişime Geçin
Neden Yapa Akademi?
Amacımız çocuklarımızın derinliklerinde saklı cevherleri ortaya çıkarıp, mevcut potansiyellerini çoklu zekâ kuramına göre belirleyip, soran sorgulayan, içinde bulunduğu imkân ve durumları en iyi şekilde kullanabilen, yenilikçiliğin ve değişimin öncüsü olabilecek, özgür, özgün ve sağlıklı düşünebilen bireyler yetiştirmektir.
  • Bireye ve yaşa özgü eğitim
  • Zekâ oyunları eğitimi
  • Doğayla iç içe eğitim
  • Yetenek alanlarına özgü eğitim
  • Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları
Son Blog Yazıları
Kategoriler